Zawód: spawacz

Specjaliści o wykształceniu technicznym zawsze będą pożądani na rynku pracy, a już w szczególności, gdy jest mowa o spawaczu. Zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku ciągle wzrasta, a specjalistów brakuje mimo tego, że jest to zawód bardzo opłacalny finansowo. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu jest posiadanie schorzeń układu oddechowego, czyli z alergiami, astmą lub też posiadanie jakiegokolwiek stopnia niepełnosprawności.

Jak zostać spawaczem?

Najważniejsze cechy jakie powinien posiadać kandydat na spawacza to dokładność, nieprzeciętna zręczność rąk oraz dobry poziom ogólnej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Powinien mieć umiejętności techniczne (także znajomość rysunku technicznego), i dobrą wyobraźnię przestrzenną a także koncentrację. Ta praca będzie świetna dla osób, które potrafią pracować indywidualnie, w grupie i nie boją się żmudnej, fizycznej pracy. Każdy kto lubi realizować się artystycznie, bywa introwertykiem oraz ma zacięcie majsterkowicza na pewno się w niej odnajdzie.

Spawaczem może zostać każdy, kto skończył zawodową lub techniczną szkołę o tym albo podobnym profilu. Zazwyczaj jest to szkoła budowlana z odpowiednią specjalizacją. Przyszły spawacz może także ukończyć po prostu specjalistyczny kurs zawodowy.

Spawacz z kwalifikacjami musi mieć specjalną książeczkę spawacza i uprawienia na przynajmniej jedną metodę spawalniczą, na przykład MAG lub MIG.

Wynagrodzenie spawacza

Średnie zarobki tego specjalisty wahają się między 2 tysiącami, a 5 tysiącami złotych miesięcznie. Ta kwota jest zależna od umiejętności pracownika i jego doświadczenia w tej dziedzinie oraz miejsca (kraju) pracy. Najwybitniejsi specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające 7 tysięcy złotych miesięcznie.

Oczywiście miejscami, gdzie spawacz może znaleźć zatrudnienie są różnorodne sektory przemysłu, takie jak branża stoczniowa, czy budownictwo.
Miejscem pracy spawacza są różnego rodzaju pomieszczenia przemysłowe: hale, fabryki, warsztaty rzemieślnicze, kanały, bo musi spełniać on swoje obowiązki, tam gdzie jest potrzebny. Czasami mogą być to obiekty otwarte, na przykład usuwanie awarii na torowiskach.
Ścieżka kariery spawacza najczęściej rozpoczyna się od warsztatów samochodowych, ślusarskich i blacharskich.

Jedyną problematyczną sprawą dla pracownika tej branży jest przymus zdawania różnego rodzaju certyfikatów i kursów doszkalających, które są wymyślane przez różne instytucje europejskie. Jednak bardzo ważne jest to, aby cały czas podnosić swoje kwalifikacje, by móc dostawać ciekawe oferty pracy, najlepiej płatne w branży i w interesujących miejscach na świecie.

Zobacz również