Spawacz, zawód na czasy kryzysowe

Zawód spawacza jest bardzo opłacalnym zajęciem, a co najważniejsze zawsze znajdzie się dla niego ciekawa i korzystna oferta pracy. Każdy fachowiec z wykształceniem technicznym nie powinien obawiać się problemów ze znalezieniem zatrudnienia, jednak na wskutek kryzysu gospodarczego nikt nie jest pewny, że jego posada nie zostanie zlikwidowana. W branży budowlanej, gdy okazuje się, ze firma nie ma żadnych zleceń dla swoich podwładnych wysyła ich na nawet półroczne bezpłatne i przymusowe urlopy. Jest to duży problem dla tych osób, bo zazwyczaj pracują oni na utrzymanie całej swojej rodziny.

Pewny zawód

Nawet w wypadku kryzysu ślusarz i spawacz mogą przebierać w ofertach pracy, ponieważ w każdym większym zakładzie pracy znajduje się warsztat, gdzie potrzebują takich pracowników. Warto nawet jeśli uzyskało się inne wykształcenie rozważyć wybranie się na kurs spawacza, bo jest to pewna inwestycja. Dla osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jest to duża szansa na zdobycie dobrze płatnego zawodu, a są oni często wysyłani na takie kursy. Podobnie jest z dużymi zakładami pracy, którzy umożliwiają swoim pracownikom rozwój poprzez finansowanie szkoleń na spawaczy.

Możliwości spawacza

Na zachodzie Europy doświadczony spawacz może zarobić nawet 4 tysiące euro miesięcznie. Podobnie ma się sytuacja w Polsce, gdzie wynagrodzenie dochodzi do 4 tysięcy złotych co miesiąc. Niestety dobrych i przeszkolonych spawaczy ciągle brakuje, a czeka na nich bardzo dobra praca ze świetnymi zarobkami. W związku z tym pojawiła się możliwość szkolenia kobiet w tej dziedzinie, pojawiają się nawet chętne panie, są to jednak jednostki. Stereotyp na pewno będzie można przełamać z czasem, zwłaszcza, że w tym zawodzie ceni się dokładność, precyzję i zdolności manualne, więc na pewno każda chętna kobieta poradzi sobie z opanowaniem podstaw spawania. Praca nie jest zbyt ciężka dla pań, także pod względem fizycznym, nie warto więc uważać, ze ta profesja należy wyłącznie dla mężczyzn.

Kurs na spawacza

Sam kurs trwa około dwóch miesięcy, składa się na niego 28 godzin teoretycznych i 162 godziny praktyczne. Zazwyczaj uczniowie mają zajęcia rano, a osoby bezrobotne popołudniu. Osoby indywidualne, które same zapisały się na kurs muszą pokryć jego koszty, które plasują się na poziomie 1800 złotych. Może wydawać się, że to dużo, jednak taka inwestycja się szybko zwraca. Doświadczenie spawacz musi zdobywać latami, ale kurs daje niezbędne podstawy do rozpoczęcia kariery w tej branży. Pobyt na spawaczy bez względu na sytuację gospodarczą jest zawsze na wysokim poziomie i raczej nie zabraknie dla nich pracy, nawet w trakcie kryzysy ekonomicznego.

Zobacz również