Najbardziej poszukiwani specjaliści, czyli spawacz i ślusarz

Średnie wynagrodzenie spawacza, czy ślusarza w Polsce wynosi około 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, na zachodzie Europy tyle samo, z tym, że należy pensję liczyć w euro a nie w złotówkach. Jednak nadal istnieje problem z obsadzeniem stanowisk w tej branży, bo nie ma wystarczającej ilości fachowców na rynku pracy.

Opis zawodu

Zbyt mała ilość ślusarzy i spawaczy na polskim rynku pracy wpływa negatywnie na cały przemysł. Taki fachowiec, który ma wysokie kwalifikacje i doświadczenie jest praktycznie niedostępny dla pracodawców. Spawacz stali wysokostopowych czy spawacz rurociągów to zawody bardzo rzadkie i nawet jeśli znajdziemy odpowiedniego specjalistę na pewno będzie on sobie życzył dużo wyższego wynagrodzenia, niż proponuje mu firma go poszukująca. Może on przebierać w ofertach, bo wie, że nikt go nie zastąpi.

Specyfika zawodu

Zarówno ślusarz, jak i spawacz to dość specyficzne zawody, atrakcyjne ale nie dla osób w bardziej zaawansowanym wieku. Dlatego też, na rynku pracy mamy wielu bezrobotnych ślusarzy, którzy nie mogą już wrócić do pracy ze względu na swój stan zdrowia. Z drugiej strony ciężko taką lukę zapełnić, bo młodzi ludzie nie chcą szkolić się na ślusarza w specjalnej szkole, wolą iść na studia wyższe.
Spawacze mogą zdobywać wiele nowych uprawnień i certyfikatów, w przypadku ślusarzy jest to praktycznie niemożliwe, mogą nabywać doświadczenie tylko podczas pracy. Z tego powodu mamy tutaj sytuację typowego niedopasowania zawodów do rynku pracy.

Sytuacja w Polsce

Wielu spawaczy narzeka na sytuację w kraju, ponieważ mają złe warunki pracy i muszą kończyć specjalistyczne kursy, które należy sfinansować samodzielnie. Czasami jest to koszt około 10 tysięcy złotych, jeśli chodzi o kurs spawacza pachwin, blach i rur ze stali stopowej oraz niestopowej. Niestety co jakiś czas należy powtarzać różne kursy, żeby piąć się po drabinie specjalizacji.

Ich pensje są na różnym poziomie, zależy to od kwalifikacji, ale także od regionu i firmy, w której dana osoba pracuje. Na początku zarabia się około 2 tysięcy złotych na rękę, nie uwzględniając nadgodzin oraz dodatków. Jest to pensja dość rozczarowująca, ponieważ za takie same umiejętności w Holandii czy na Islandii płacą 2,5 tysiąca euro. Także w Hiszpanii początkujący spawacz może zarobić około 8 tysięcy złotych miesięcznie (wystarczy mieć podstawowe kursy i uprawnienia).

Jednak sytuacja się poprawia i spawacze zaczynają zarabiać więcej, zwłaszcza gdy fachowiec może pochwalić się specjalistycznymi kwalifikacjami. Na przykład spawacze podwodni zarabiają nawet 15 tysięcy złotych na rękę miesięcznie.

Zobacz również