Jak zostać spawaczem?

Obecnie najbardziej poszukiwanym pracownikiem jest spawacz. Na pewno każdy, kto pracuje w tym zawodzie nie ma żadnych wątpliwości, że dobrze zaplanował swoją ścieżkę edukacji i kariery. Jeśli chcemy dołączyć do tego grona musimy wykazać się dobrą kondycją fizyczną oraz wytrzymałością. Z powody specyficznego środowiska pracy nie mogą wykonywać je osoby z alergią, astmą, czy innymi schorzeniami układu oddechowego. Ważne w nim są zdolności, czy też możliwości manualne, ponieważ w pracy potrzebna jest precyzja oraz dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Spawacz pracując musi umieć skorzystać z rysunków technicznych oraz wyobraźni przestrzennej.

Miejsce pracy spawacza

Praca spawacza może wydawać się być monotonna na pierwszy rzut oka, jednak często wiąże się z nowymi wyzwaniami, ciągłym doskonaleniem techniki i częstymi wyjazdami za granicę. Jest też dobrze płatna, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zlecenie poza Polską.
Spawalnictwo jest podstawą przemysły, ponieważ każda bardziej skomplikowana budowla jest skonstruowana z metalowych elementów, spawanych właśnie przez takiego fachowca. Każde nowe stanowisko w tej pracy to ciekawe wyzwanie.

Rodzaje spawania

Podczas poszukiwań pracy w tym zawodzie możemy często natrafić na tajemnicze skróty, które kryją się w ogłoszeniu. Warto wiedzieć co oznaczają, żeby mieć świadomość, czego dotyczą.

Sposób MAG-drut lity; MAG-drut proszkowy; MIG polega na o spawaniu elektrodą topliwą w osłonie z gazów. Wszystkie trzy metody są najczęściej stosowane, bo są najbardziej wydajne i uniwersalne przy łączeniu różnorakich elementów metalowych. Spawanie wykonuje się w otoczce z gazu, która nie dopuszcza powietrza atmosferycznego do łączonych elementów, a topiąca się elektroda daje dodatkową spoinę pomiędzy nimi. Gdy otoczka jest z gazu obojętnego, nazywamy ją MIG, natomiast gdy gaz jest aktywny, chodzi tutaj i metodę MAG. Jest to podstawowa umiejętność każdego spawacza.

Można się spotkać także z określeniem spawania TIG (niemiecki WIG), czyli metodą spawania elektrodą nietopliwą w osłonie z gazów. Jest to sposób wszechstronny, ale nie zawsze wydajny, przeznaczony dla doświadczonych spawaczy.
Kolejną możliwością jest spawanie elektrodą otuloną czyli MMA, który jest najstarszą metodą łączenia elementów z wykorzystaniem łuku elektrycznego.

Wynagrodzenie

Zarobki spawacza w Polsce plasują się między 2 tysiącami, a 4 tysiącami złotych netto. Jeśli natrafimy na lepszy kontrakt, wymagający wypracowania nadgodzin możemy zarobić nawet 8 tysięcy złotych. Wszystko to zależy od doświadczenia i umiejętności spawacza. Oczywiście pensja za granicą jest dużo wyższa od tej polskiej, zależy także od rodzaju zlecenia.
 

Zobacz również